• Comenius

• Bella Verona, bella Italia

• Comenius_Taliansko_.wmv

Prvou zastávkou nášho putovania v rámci dvojročného medzinárodného projektu Comenius bolo Taliansko. Rady by sme sa s vami podelili o neskutočné zážitky z päťdňového výmenného pobytu v krajine, ktorú sme si zamilovali.

Sú dve hodiny po polnoci a my vyrážame zo Slovenska. Nemôžeme zaspať, sme plné očakávaní.  Máme zmiešané pocity.  Ako to bez našich blízkych zvládneme?  Budeme sa vedieť dorozumieť v anglickom  jazyku?  A čo talianske rodiny? Cesta ubieha rýchlo. Obdivujeme krásy  Slovenska, Rakúska. Zrazu stojíme. „Buon giorno“ sa ozýva spoza obrovského úsmevu pani riaditeľky Augusty Celady, riaditeľky školy Educandato Agli Angeli. Tak už sme teda tu. Vo Verone. Pred jednou z jej najväčších škôl s vyše 1000 žiakmi. Konečne spoznávame aj priateľov z Turecka, Francúzska, Španielska, Bulharska a hlavne hostiteľov, Talianov.

A trojdňový program môže začať. Oblečené v krojoch, za doprovodu Zuzkinej  flauty, sa snažíme spevom ľudovej piesne ostatným priblížiť  tradičnú ľudovú kultúru našej krajiny. Cez prezentáciu v anglickom jazyku majú všetci možnosť navštíviť naše najvýznamnejšie historické pamiatky, prírodné krásy a ďalšie zákutia malebného Slovenska. Prostredníctvom krátkeho videa sa stávajú členmi našej školy, nášho vyučovacieho procesu. Zvládli sme to.

Teraz si už len s veľkým záujmom vychutnávame program, ktorý pre nás pripravili Taliani. Na stránkach dejepisných kníh sa ocitáme vďaka prechádzkam mestami Verona a Benátky. Amfiteáter L´Arena z 1. storočia – tretie najväčšie koloseum sveta vo Verone, slávny balkón Shakespearovho zamilovaného príbehu Rómea a Júlie, benátske gondoly, Dóžov palác či Bazilika svätého Marka, to je len časť z prekrásnych zákutí Italie, ktoré máme možnosť navštíviť.

„Ciao amici“....týmito slovami  sa už dnes ráno vítame s našimi blízkymi a spolužiakmi. Už nám je veselo, lebo  vieme, že všetky pochybnosti boli zbytočné. Zistili sme, že Taliansko nie sú len cestoviny, pizza a  „amore mio“. Sme obohatené o nezabudnuteľné zážitky, o nové priateľstvá. Bolo úžasné stretnúť  a spoznať iné národy, kultúry i náboženstvá , porozumieť ich zvykom a spôsobu života. Pevne veríme, že tieto putá nám vydržia čo najdlhšie a opäť sa niekedy  do Talianska vrátime.  Arrivederci Italia.

Aďka, Baška, Zuzka, Sára a Radka (žiačky ôsmeho ročníka ZŠ Mierová, Svit)