• Školská jedáleň

• Zdravá výživa

•   Zdravá   výživa

„Ak naučíme deti správne sa stravovať ,môžeme ich ochrániť pred mnohými chorobami nielen v detstve, ale najmä v dospelosti.“

Deti musíme naučiť:

Jesť pestro, ale nie veľa – rozmanitá strava lepšie chutí, navyše Detská strava musí byť aj ľahko stráviteľná.

Jesť menej potravín s vysokým obsahom tuku. Pozor na skryté   tuky. Na to by sme mali pamätať pri kúpe      mäsa,  mäsových a mliečnych výrobkov.

Na dochutenie používať radšej pažítku, kôpor, majorán, cibuľu, cesnak, citrónovú šťavu. Deti by nemali denne prijať viac ako 3 až 5 g soli. Ak si dieťa zvykne na veľmi slané jedlá, bude mnohé jedlá primerane posolené odmietať.

Jesť menej sladkostí – nadbytočný cukor sa premieňa na tuk
            ukladá do tukových rezerv. Pozor na vysoko sladené nápoje.

Jesť viac celozrnných výrobkov – obsahujú veľa dôležitých
            vitamínov, minerálnych látok, stopových prvkov, ale tiež celulózy, dôležitej pre tráviace pochody.

Jesť viac zeleniny, ovocia, predovšetkým v surovej forme – sú
            bohaté práve na tie živiny, ktorých máme nedostatok.

Jesť viac rastlinných bielkovín – až polovica dennej potreby bielkovín môže pochádzať zo strukovín, sóje, obilnín.

Primeraný príjem tekutín – odporúča sa piť bylinkové čaje,
            minerálne vody, nesladené ovocné a zeleninové šťavy.

Jesť často a v malých dávkach – celodenné jedlo rozdeliť
            na 5 až 6 častí.

Šetrná kuchynská úprava – má dôležitý význam pri obmedzovaní
            strát dôležitých živín, preto stravu prednostne varíme, dusíme, grilujeme, neodporúčame vyprážať.

Pri zostavovaní jedálneho lístka a pri úprave stravy vychádzame zo zásad zdravej výživy a riadime sa odporúčaniami odborníkov na detské stravovanie v školských jedálňach.