Toto všetko sme stihli v októbri v našom ŠKD
- Deň stromov -stromoví škriatkovia
- šarkaniáda
- úcta k starším - vyrábali sme darčeky pre babku a dedka
- tvorili sme, lepili, strihali, hrali sa
Toto všetko sme stihli v októbri v našom ŠKD
- Deň stromov -stromoví škriatkovia
- šarkaniáda
- úcta k starším - vyrábali sme darčeky pre babku a dedka
- tvorili sme, lepili, strihali, hrali sa
Aj naši prváci venovali svoje myšlienky a aktivity chlebíku. Porozprávali si o jeho dôležitosti a nenahraditeľnosti. Zistili, koľko práce je za výrobou chleba, od žatvy až po pečenie. Spoznali rôzne druhy múky. Podľa receptu si pripravili všetky ingrediencie. Piekli, krájali, natierali a ochutnávali rôzne druhy chleba. Všetky aktivity boli prepojené s preberaným učivom, a tak si hravou formou hľadali písmenka, slabiky a slová .
Štvrtáci prežili s chlebíkom veľmi hodnotný týždeň. Naučili sa aká dlhá cesta je od žitka na poli, po voňavý chlieb na stole. Vypočuli si príbeh o Paštekovom chlebe, prečítali si Povesť o chlebe a usilovne pracovali v skupinách. Piatok bol naj... chlebík sme si upiekli a celý aj zjedli. Ostala len pomúčené detské nosy.
Aj žiaci tretieho ročníka sa zapojili do aktivít zaujímavého týždňa. Návštevou novej predajne drobného pečiva vo Svite, sa mnohé veci dozvedeli po prvýkrát. Napríklad, kde bol upečený prvý chlebík na svete, prečo má bochník chleba okrúhly tvar a podobne. Asi najzaujímavejšia bola pre nás ochutnávka štyroch druhov chlebíka. Najviac nám chutil cibuľový chlebík. Po ochutnávke sme za odmenu pánovi pekárovi a pani predavačke nakreslili pekné obrázky. Ďakujeme veľmi pekne.
Viete si predstaviť život bez chleba? Väčšina z nás asi nie. Je pre nás každodenným pokrmom, je veľmi vzácny a dôležitý.Avšak o tom, akú zohral dôležitú úlohu aj v časoch, keď Turci okupovali a plienili našu krajinu, sa dnes na hodine literatúry dozvedeli aj žiaci z 5.B.Následne pri práci s textom využili nielen svoje poznatky o povestiach, ale aj kreativitu a posilnili tímovú spoluprácu. Opäť sme o niečo múdrejší!
Matematika je všade okolo nás. Prváci využili hmat a zrak, ktorý zohráva veľmi dôležitú úlohu pri rozvoji matematických schopností a zručností. Matematické myslenie obohatili počítaním, triedením, porovnávaním, aby si lepšie upevnili abstraktný pojem čísla.
Prváci zhotovili krásny pozdrav, ktorý s láskou venujú najlepším a najúžasnejším starým rodičom.
Presne na Deň Zeme sme tohto roku rozbehli projekt Včielky samotárky. Pripravili sme pre ne úľ , do ktorého sme vložili trstinové trubičky a kokóny - zakuklené včely. Včely sa nám za starostlivosť odvďačili opeľovaním kvetov v parku školy a ich životaschopnosť sa prejavila aj tým, že sme mohli pozorovať, ako si do trubičiek kladú vajíčka a pripravujú komôrky pre svoju budúcu generáciu.
O to smutnejší bol pohľad na ich domček dnes, keď sa zistilo, že neznámy vandal tento malý úľ v exteriérovej učebni zničil.
Aby sme o novú generáciu včiel neprišli, museli sme podľa inštrukcií autorov projektu trubičky rozrezať a kokóny včiel vybrať. Do budúcej jari budú musieť núdzovo prezimovať v chladničke.
Jedinou potešujúcou správou na tejto smutnej udalosti je, že rodina včiel sa rozrástla z pôvodných 50 včiel na 142 nových včielok. Snáď sa im podarí prežiť zimu v poriadku a na jar ich budeme môcť znovu vypustiť do prírody.
Týždeň chleba sme ukončili v 3.B jeho upečením. Keďže medzi žiakmi, učiteľmi i našimi príbuznými žije mnoho celiatikov, ktorí pšeničný chlieb jesť nemôžu, upiekli sme ho zo špeciálnej bezlepkovej chlebovej zmesi. Deťom veľmi chutil a samozrejme potešil aj tých, ktorí musia dodržiavať bezlepkovú diétu.
Žiaci siedmeho ročníka v rámci týždňa chleba na hodine matematiky počítali, koľko stoja suroviny potrebné na prípravu domáceho chleba. Ich úlohou bolo z receptu zistiť potrebné suroviny a ich množstvo, z letákov predajní zistiť aktuálne ceny potrebných ingrediencií a následne vypočítať náklady na dané množstvo. Cenu surovín porovnali s cenou chleba kúpeného v obchode. Zároveň si precvičili počítanie so zlomkami, keďže ďalšou úlohou bolo zistiť náklady na polovicu alebo štvrtinu chleba.
Keďže nezarátavali energie, príprava domáceho chleba vyšla oveľa nižšia ako kupovaný chlieb. No aj keby po zohľadnení ceny energií boli náklady na domáci chlieb rovnaké ako cena kúpeného, nezabúdajme na pridanú hodnotu – rozvoňaný dom po čerstvo upečenom chlebe.
Na hodine SJL sme dnes pracovali s podstatným menom chlieb.
Týždeň chleba ovládol aj hodiny Informatiky. Žiaci 7. a 8. ročníka pripravili viacero zaujímavých projektov. Navrhli sa informačné brožúry na tému: Technológie pri výrobe chleba. Pri jej zostavovaní bolo dôležité klásť dôraz nielen na obsah, ale aj grafické spracovanie. Ďalšou peknou aktivitou bolo vytvorenie 3D modelu v programe SketchUp. Tu sa fantázia rozvinula na plné obrátky! Máme pekárenske pece, rôzne pomôcky na pečenie, podnosy, rôzne výrobky z múky a ako inač, aj krásny chlebík. Kreativita a šikovnosť nám veru nechýbala.
O chlebe aj na matematike u piatakov. Koľko zaplatíme za chlebík?
Deviataci pripravili chutné jednohubky z chlebíka s reďkovkou. Debatovali aj o zdravej výžive a pripravili projket na tému " Zdravá výživa".
U štvrtákov bol dnes ,,happy day", ako ho nazvali deti.Tento týždeň sme venovali nášmu vzácnemu chlebíku - povedali sme si ako sa vlastne dostane k nám, koľko úsilia treba, kým si chlebík kúpime alebo upečieme. Jeden taký špaldový, nielen chutný, ale aj zdravý sme si dnes vymiesili a tety kuchárky ho upiekli. K nemu sme pridali ešte zdravšiu nátierku z avokáda a hostina sa začala. Len sa tak po ňom zaprášilo! K peknému dňu prispela aj zásielka zo Slovartu. Prišli nám krásne knižky zo súťaže s Čitkom. Ďakujeme Čitko!! A pečenie chleba aj nátierku si určite urobíme ešte raz.
V štvrtok 26. októbra si naši deviataci zahrali hru Finančná sloboda. Celú akciu viedla certifikovaná lektorka Zuzana Salanciová, ktorá im ukázala, že finančná gramotnosť môže byť zábavná, aktívna a zážitková. Počas jednej hry získali žiaci bohaté finančné skúsenosti.
V hre Finančná sloboda sa nachádzajú produkty, ktoré sú veľmi podobné produktom z reálneho života. Preto hráči vedia aplikovať získané vedomosti a zručnosti aj v budúcnosti. V tejto hre si žiaci uvedomili, že finančné rozhodnutia sa nemajú robiť neuvážene a urýchlene, a nie vždy platí pravidlo, že risk prináša aj zisk. Vyskúšali si, že jedným z možných negatívnych dôsledkov nesprávnych finančných rozhodnutí je riziko rastu zadlženosti a neschopnosť splácať svoje dlhy, čo sa môže skončiť až osobným bankrotom.
Osobitné poďakovanie patrí pani Salanciovej, prajeme jej všetko dobré!
Ďakujeme aj našim deviatakom za spoluprácu a aktívnu účasť!
Na hodine pracovného vyučovania vznikli takéto pekné hviezdne obrazce - súhvezdia. Deti najviac bavilo vytvoriť si súhvezdie svojho znamenia zverokruhu, preto trošku hľadali na internete. Tému Vesmír sme ukončili spoločnou pesničkou o hviezdičke. Bodkou na záver bude ešte prezentácia pripravených projektov. Na to sa všetci veľmi tešíme.
Po roku sme dnes v škole privítali našich bývalých kolegov a kolegyne. Dnes to bolo milé stretnutie v zborovni pri káve a koláčiku a malom občerstvení. Naši bývalí páni učitelia a učiteľky si spoločne zaspomínali na časy minulé a prešli chodbami školy, kde strávili väčšinu svojho života učením a pripravovaním žiakov na život za bránami školy.Ďakujeme veľmi pekne za návštevu, prajeme všetkým hlavne veľa zdravia a tešíme sa opäť o rok. Vaša škola.
Powered by aSc EduPage